Trening dla początkujących i zaawansowanych strzelców.

Co kupić? Jak konserwować? Jak celnie strzelać? Jak ćwiczyć?
Awatar użytkownika
Eliasz
Posty: 36
Rejestracja: 2014-06-12, 14:33
Lokalizacja: Poznań

Trening dla początkujących i zaawansowanych strzelców.

Post autor: Eliasz »

Witam,
Szukając materiałów szkoleniowych na temat strzelectwa z broni pneumatycznej natknąłem się na sporo ciekawych materiałów. Na początek chciałbym wrzucić tłumaczenie propozycji ćwiczeń zarówno dla początkujących jak i doświadczonych strzelców znalezione na stronie www.airgun.ru.

Jeżeli się spodoba to po pierwsze primo przygotuje na podstawie tych materiałów poradnik w całości po polsku ze zdjęciami (tekst wyjściowy jest dosyć chaotyczny i niezbyt przejżyście napisany, do tego tłumaczę w wolnej chwili w pracy/w drodze powrotnej więc super się nie skupiłem :(, no i brakuje zdjęć, bądź rysunków poglądowych). Po drugie wrzucę trochę więcej materiałów szkoleniowych np. Ukraińskiego Związku Strzelectwa Sportowego itd.

Myślę, że chociaż ćwiczenia są skierowane głównie do strzelców "precyzyjnych", tarczowych to do naszych zastosowań część można by było również dostosować.

Poniżej tłumaczenie 3 wybranych przeze mnie artykułów z www.airgun.ru (dostępne jeszcze Przygotowanie fizyczne strzelców oraz Technika strzelania z pistoletu - jeżeli te się spodobają to przetłumaczę pozostałe).
Ostatnio zmieniony 2014-07-30, 10:58 przez Eliasz, łącznie zmieniany 3 razy.
GAMO CFX + DOC
Awatar użytkownika
Eliasz
Posty: 36
Rejestracja: 2014-06-12, 14:33
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Eliasz »

Trening nowicjuszy.
Na początku warto przez pewien czas strzelać leżąc, z podpórki. Określcie dla siebie dystans do celu &#8211; odpowiedni do możliwości posiadanej broni (może być 10, 20, 30 lub 50m). Przygotujcie &#8222;posłanie&#8221; &#8211; dywanik z mocnego materiału (np. para zszytych wojskowych prześcieradeł &#8211; najlepiej bez pianki/gumy) oraz wałek &#8211; także z materiału, zbity bez pustek &#8211; 60cm długości i ok 18-20cm średnicy (wypełnić można piaskiem, najlepiej opiłkami kory dębu lub żelem silikonowym). <lub po prostu kupić to wszystko &#8211; przyp. Tłumacz>
Można także wykonać kulochwyt [&#8230;]. Po zainstalowaniu kulochwytu na wybranej odległości przystępujemy do treningu.
Pozycja &#8211; łoże broni na wałku, podparcie na łokcie, ciało pod niewielkim kątem do celu, nogi rozłożone na strony (trochę szerzej niż szerokość ramion), prawą nogę można zgiąć w kolanie, stopa prawej nogi dociśnięta wewnętrzną krawędzią do ziemi, lewa stopa dociśnięta w ten sam sposób lub zaparta czubem w ziemię, można podłożyć podparcie pod kolbę. Kiedy strzelam z podpórki podkładam pięść pod tylną część kolby. Na pierwszych kilku treningach należy skupić się na dwóch rzeczach &#8211; celowaniu i pracy ze spustem. Otwarty celownik &#8211; wyraźne zgrywanie muszki i szczerbinki (jeżeli muszka i szczerbinka różnią się kolorem można je okopcić zwykłą świecą &#8211; staną się jednakowo czarne) &#8211; cel widzimy rozmytym. Przesunięcie muszki względem szczerbinki da znacznie większy błąd niż drgania broni przy dobrze zgranych przyrządach.
Spust &#8211; podstawa pierwszego paliczka palca wskazującego, płynna i spokojna praca. Po wystrzale stabilizujemy broń, kontynuujemy celowanie i płynnie dociągamy spust do końca, nie zapominamy o wizualizacji trafienia (tzn. że musimy na podstawie swoich odczuć ocenić gdzie trafiliśmy &#8211; na prawo-na lewo, wyżej-niżej, środek). Podczas początkowych treningów lepiej strzelać serie po 5-10 strzałów, nie sprawdzając przez optykę swoich trafień. Kryterium oceny &#8211; skupienie. Skupienie wycinamy z tarczy i wklejamy do dziennika, podpisujemy i wpisujemy swoje wnioski &#8211; tak po każdej serii.
Najlepiej nie dopuszczać zrywania, pośpiesznych i niecierpliwych, niedopracowanych strzałów. Od razu uczcie się ważyć każdy strzał, jeżeli przycelowaliście się &#8211; odłóżcie strzał, odpocznijcie i powtórzcie znowu. Próbujcie z każdą serią przyjmować tę samą postawę &#8211; pozycję tułowia, rąk i nóg. Wstrzymanie oddechu &#8211; na pół wdechu &#8211; w momencie rozpoczęcia celowania. Poprawki należy wprowadzać według ŚPT (średni punkt trafienia) po każdej serii &#8211; przyjemne kiedy pociski trafiają w środek tarczy.
Nie zapominajcie o pracy na sucho &#8211; minimum 50% treningu. Podczas pojedynczego treningu oddawajcie po 30-40 strzałów. Podczas strzelania z optyką koncentrujcie wzrok na celowniku &#8211; zmuszajcie się do nie przeskakiwania wzrokiem na cel po oddaniu strzału. W takim trybie trzeba przeprowadzić 20-30 treningów. W wyniku czego wypracujecie satysfakcjonującego skupienia i nie będzie więcej zerwanych strzałów (nie więcej niż 2%).
Płynnie pracujecie spustem, nie celujecie zbytecznie długo oraz zyskaliście ogólną pewność i możecie według odczuć charakteryzować każdy swój strzał jako dobry lub zły i przy złym strzale możecie wytłumaczyć co zrobiliście nie tak, jaki popełniliście błąd. Na tym kończy się pierwszy etap treningów &#8211; należy zwiększyć trudność ćwiczeń.

Trening podstawowy.
Opis standardowego, podstawowego treningu. Przytoczony przebieg ćwiczeń nadaje się dla treningu strzelców każdego poziomu. Technika strzelania stojąc z niepodpartą lewą ręką to najtrudniejszy typ strzelania &#8211; ale według mnie &#8211; najbardziej przydatna praktycznie. Po jej opanowaniu będzie wam łatwo strzelać z każdej pozycji.
1. Rozgrzewka. Pomimo tego, że strzelectwo nie należy do sportów wysokiej aktywności fizycznej, rozgrzewka pozwala organizmowi szybciej osiągnąć gotowość do pracy (obudzić się &#61514;) co czyni późniejszy trening bardziej owocnym. Stoimy, nogi na szerokości ramion, robimy 20-30 szybkich i energicznych obrotów rękoma do przodu i zaraz bez przerwy do tyłu. Obrotów głową po 20 raz w każdą stronę. Odpoczynek. Po kilka razy przysiadamy oraz podnosimy się na palcach stóp. Bierzemy w prawą rękę karabinek, trzymając w okolicach łoża podnosimy ok 15-20 razy nad głowę, później lewą tyle samo. Kładziemy karabinek na kark przytrzymując rękoma robimy skręty tułowiem na przemian w lewo i w prawo &#8211; 20-30 ruchów. Odpoczywamy i przechodzimy do rozgrzewki strzeleckiej z bronią.
Stajemy pod kątem do tarczy (może być duży, autor stoi prawie lewym bokiem do przodu). Karabin trzymamy w gotowości (w gotowości&#8211; kolba przy biodrze, składanie się&#8211; broń z pozycji przy biodrze jest podnoszona, kolba układa się w dołku strzeleckim i przyjmujemy pozycję strzelecką, celowanie &#8211; broń w dołku strzeleckim, policzek na bace) i wykonujemy 20 razy składanie się (bez celowania) <czyli podnosimy karabin do dołka strzeleckiego i s powrotem do biodra>, przy czym lewa ręka porusza się bez przerw po czym odpoczywamy i powtarzamy jeszcze 20 razy. Następne ćwiczenie &#8211; składanie się i przyjęcie postawy strzeleckiej (zwróćcie uwagę &#8211; jeżeli podczas celowania ruszacie głową szukając wygodnego miejsca, po jego znalezieniu zapamiętajcie tę pozycję i podczas kolejnego ćwiczenia od razu przechylcie głowę odpowiednio, żeby proces przyjmowania pozycji przebiegał jednym płynnym ruchem) i celowanie &#8211; celując utrzymujemy celownik na celu trzymamy karabin 1 minutę (jeżeli jest bardzo ciężko można mniej, przy czym po kilku treningach dążcie do zwiększenia obciążenia do 1 minuty &#8211; więcej nie trzeba). Śledzimy za równym położeniem tułowia, nie dopuszczamy zbytniej opory na jedną z nóg (wagę trzeba rozkładać równo na obie nogi), nie dopuszczamy do zginania pleców w krzyżu. Ten błąd wygląda następująco &#8211; góra tułowia odchyla się do tyłu, lewa strona biodra wychylana do przodu przy tym środek ciężkości przesuwa się do tyłu i postawa staje się niestabilna. Łatwo jest go kontrolować przed lustrem. Podczas opanowywania tej techniki nawet u ludzi z wielką siłą fizyczną nie wychodzi długie utrzymywanie tułowia prosto &#8211; wszystko opanowuje się wraz z postępem w treningach. Odpoczynek i jeszcze 3-4 podejścia po 1 min. Podczas tego utrzymywania nie dotykamy spustu. Odpoczywamy i przechodzimy do zasadniczej części treningu.
Zasadnicza część. Lwia część czasu treningowego strzelca to praca na sucho. Praca bez wystrzału pozwala koncentrować się na technice bez odwracania uwagi na wynik strzelania. Przyjmujemy pozycję strzelecką, nastawiamy się (wszystko na poważnie, tak jak przy strzelaniu właściwym), złożenie się, celowanie, płynna praca spustem do oporu. Po tym jak palec zaprze się na spuście celujemy jeszcze 1-2 sekundy i dopiero po tym opuszczamy broń &#8211; myślimy tylko o technice oddania strzału. Parę sekund odpoczynku i tak 30 razy. Odpoczywamy, zapisujemy odczucia do dziennika, szczegółowo. Powtarzamy 30 &#8222;strzałów&#8221; na sucho, odpoczynek, zapis do dziennika. I kolejne 10 &#8222;strzałów&#8221;, odpoczynek, zapis.
Ten kto ćwiczy nie mając możliwości oddania prawdziwego strzału (np. wieczorem w domu) może zakończyć trening w tym miejscu. Warto powisieć trochę na drążku do podciągania żeby wyciągnąć kręgosłup &#8211; jest to zdrowe gdyż strzelectwo powoduje szkodliwe statyczne obciążenia. Ci którzy są na strzelnicy lub mają możliwość prowadzenia strzelania przystępują do praktycznego strzelania.
Przyjmujemy postawę zasadniczą, przeprowadzamy kilka suchych strzałów (sprawdzamy, że w zonie strzelania nie ma ludzi lub zwierząt), ładujemy, składamy się, celujemy (skupiamy wzrok na celowniku, nie można dopuścić do ślizgania się wzroku na tarczę po wystrzeleniu &#8211; czy trafiłem? &#8211; to szkodzi tym, że ucząc się tak strzelać będziecie przeskakiwać z celownika na tarczę i po i przed i w trakcie strzału, będzie masa nieprzewidywalnych zrywów)., strzał. Trzeba oddać strzał podczas swoich drgań. Co to oznacza? Macie swój własny poziom wytrzymałości (zgodny z poziomem waszego wyszkolenia), który określa się pewną amplitudą drgań. Nie powinniście dążyć do absolutnego zgrania celownika oraz celu &#8211; coś takiego nie istnieje. Spokojnie naciskajcie spust &#8211; strzały ułożą się zgodnie z waszą wytrzymałością. Próba przycelować - złapać cel doprowadzi do zrywania strzałów, bardziej gwałtownemu ściąganiu spustu i oczekiwaniu strzału. Wytrzymałość jest cechą trenowalną, z czasem amplituda waszych naturalnych drgań zmniejszy się, skupienie się poprawi &#8211; doskonalić się w tym można bez końca. Uwaga &#8211; wyżej wymienione wymaga znacznego psychologicznego wysiłku, trzeba okazać wolę i wytrwałość &#8211; ale wyniki was ucieszą. Spustem pracujemy płynnie &#8211; po strzale kontynuujemy ściąganie do oporu, nauczy to was nie czekać na strzał, należy wszystko robić tak jak by strzału w ogóle nie było &#8211; utrzymujemy cel w celowniku na 1-2 sek. po strzale. Dopiero po tym opuszczamy karabinek. Oddajemy 10 strzałów &#8211; każdy rzetelnie wypracowany, każdy strzał musi być na wagę złota. Nie wprowadzamy poprawek &#8211; pracujemy nad skupieniem. Po zakończeniu odpoczywamy, zmieniamy tarczę, wycinamy skupienie i wklejamy do dziennika, opisujemy (śrut, serię i datę produkcji &#8211; jeżeli podano, zapisujemy swoje odczucia). Jeżeli są zerwane strzały to przeanalizujcie- dlaczego? &#8211; w czym jest błąd? Po tym wprowadzamy poprawki według ŚPT i oddajemy kolejną serię 10 strzałów &#8211; znowu wszystko jak opisano wyżej. Odpoczywamy i kolejne 10 strzałów &#8211; również opisujemy itd. Zapisujemy do dziennika ogólne wyniki &#8211; co wyszło, co nie bardzo, w czym leży problem itd. Im więcej zapisek tym łatwiej analizować. Z reguły należy przeglądać swoje zapiski miesięcznie oraz półrocznie &#8211; pozwala to na ocenę swoich postępów i jakich błędów udało się unikać, jakich jeszcze nie, określić plany treningowe na przyszłość. Odpoczywamy i na końcu treningu &#8222;oddajemy&#8221; 10 suchych strzałów. Skończyliśmy, czyścimy broń, sprzątamy miejsce strzelania i tak codziennie.

Ćwiczenia na doskonalenie techniki strzelania.
Schemat treningu ogólnego opisałem wcześniej, podobnie odbywa się większość treningów strzelców. Głównym celem takich zajęć jest rozwój specjalnych umiejętności strzeleckich: składania się i przyjmowania pozycji strzeleckiej, wytrzymałości, techniki celowania i ściągania spustu, umiejętność oceny strzału, a także rozwiniecie systemu samokontroli pozwalającej ocenić prawidłowość tych czy innych czynności, wyłowić błędy oraz określić sposoby ich korekcji. Chciałbym zaproponować szereg kolejnych ćwiczeń, które są pożyteczne dla strzelców każdego poziomu.
1) Opisywałem sposób treningu wytrzymałości długotrwałym utrzymywaniem broni do 1 min na sucho. Istnieje podobne ćwiczenie ale ze strzelaniem &#8211; składanie się, utrzymanie broni w pozycji strzeleckiej przez 30 sek. później strzał, celujemy przez kolejne 1-2 sek, ściągamy spust do oporu, opuszczamy broń i odpoczywamy 1 min. Powtarzamy w ten sposób 10-15 strzałów. Jeżeli ćwiczycie w grupie istnieje taka wersja &#8211; trener (bądź instruktor lub ktoś z kolegów) z zegarkiem w ręku w ciągu 30 sekundowego utrzymania broni nieoczekiwanie daje komendę &#8211; ognia! Strzał musi być oddany bezzwłocznie, zmusi to was cały czas do celowania w pełnym skupieniu. Oddajcie 10-15 strzałów, po czym można ocenić skupienie- nie zapominajcie o dociskaniu spustu oraz celowaniu po oddaniu strzału. Strzelając w ten sposób można uniknąć choroby czekania na strzał. Jeżeli ćwiczycie mniej niż 4 razy w tygodniu to to ćwiczenie można przeprowadzać raz na tydzień. Jeżeli macie tylko jeden trening strzelania praktycznego to ćwiczcie tak każdego razu, a w domu na sucho utrzymywanie minutowe ciągle (ja nawet telewizor tak oglądam).
2) Walczyć ze zeskakiwaniem wzroku z celownika na cel dosyć ciężko &#8211; ćwiczenia mogą wyglądać następująco. Wytnijcie w tarczy (lub kartce papieru) okrąg odpowiedni do waszych zadań treningowym i waszej kwalifikacji średnicy (jeżeli stawiacie sobie za cel ułożyć strzały w określonej średnicy w mm, to wycięty okrąg powinien mieć taką średnicę albo troszkę mniejszą). Strzelając do takiej tarczy łatwiej kontrolować wzrok bo nie widać wyników (co prawda można zeskakiwać wzrokiem szukając zerwanych strzałów&#61514;). Dla oceny skupienia można z tyłu takiej tarczy ustawić czarną kartkę &#8211; tylko nie za blisko, żeby nie było widać przestrzelin. Ćwiczenie trzeba stosować ciągle, a jeżeli już popełniacie ten błąd to można kilka treningów przećwiczyć szczegółowo.
3) Rekomenduję stanowczo przeprowadzić kontrolną serię, 10 wystrzałów, na punkty &#8211; składając się ze zmianą pozycji na przeciwną (jeżeli jesteście praworęczni to z lewej strony). Wszystkie zwykłe odczucia będą naruszone i to ćwiczenie pomoże określić jak myślicie o strzelaniu, gdyż wynik strzelania będzie zależał w dużej mierze od wewnętrznych komend i rozumienia jak wykonywać poszczególne elementy i na co przy tym zwracać uwagę. Swoje spostrzeżenia należy zapisywać i analizować.
4) Zakładajcie się. Strzelanie na zakład dodaje adrenaliny i imituje strzelanie w warunkach zawodów. Pamiętajcie, że ten zwycięży kto myśli głównie o technice i dbale kontroluje poprawność wykonywania elementów technicznych nawet w warunkach zajadłej konkurencji. Dla podniesienia poziomu trudności obecni mogą kibicować z całych sił &#61514;
Powodzenia!

Tekst: Aleks_ms, www.airgun.ru
Tłumaczenie: Eliasz
GAMO CFX + DOC
Awatar użytkownika
pawelw
Posty: 1780
Rejestracja: 2013-03-06, 10:47
Lokalizacja: Poznań

Post autor: pawelw »

Poleciłbym też 'Podręcznik strzelca wyborowego', 'Sztuka celnego strzelania', 'Aerodynamika śrutu', Budowa lunety celowniczej', 'Dynamika i aerodynamika śrutu'... Wszystkie pozycje mam w PDF do udostępnienia. Szczególnie dwa pierwsze podręczniki to swego rodzaju biblie strzelca - obszerne opracowania uwzględniające zarówno trening jak i eliminację błędów.
Głupota rządzonych daje władzę rządzącym !
Awatar użytkownika
Copereq
Posty: 161
Rejestracja: 2014-05-10, 09:26
Lokalizacja: Luboń
Kontakt:

Post autor: Copereq »

Poproszę te pdfy. Niedługo kończę trylogię husycką to wrzucę coś nowego do czytania.
HW97KT BL +Vortex DB
Awatar użytkownika
pawelw
Posty: 1780
Rejestracja: 2013-03-06, 10:47
Lokalizacja: Poznań

Post autor: pawelw »

To daj jakiś adres na który to można wysłać :-)
Głupota rządzonych daje władzę rządzącym !
Awatar użytkownika
mazgier
Moderator
Posty: 1913
Rejestracja: 2013-03-02, 04:02
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mazgier »

Paweł, masz może możliwość wystawienia tego na np. Dropboxie? Bo na maila doszła mi tylko trzecia część.
Steyr HP & TX HC
Awatar użytkownika
Eliasz
Posty: 36
Rejestracja: 2014-06-12, 14:33
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Eliasz »

Tutaj macie pierwsze dwie pozycje:
http://magxxx.wordpress.com/2011/01/05/ ... lania-pdf/

Co do książek fajne. Jak na razie mi się zwłaszcza Sztuka celnego strzelania podoba.
Ale ja chciałem, żeby na forum były jakieś krótkie poradniki - dla tych, co to do książki nie zajrzą.
GAMO CFX + DOC
Awatar użytkownika
triodak
Członek zarządu
Posty: 455
Rejestracja: 2013-12-16, 01:30
Lokalizacja: Poznań

Post autor: triodak »

Dostałem od Pawła na @ jeden plik ZIP o wadze 83MB. W środku:
aerodynamika_lotu_śrutu.pdf
artykul_jak_strzelac_z_wiatrowki.pdf
Budowa_lunety_celowniczej.pdf
dynamik i aerotynamika śrutu.pdf
Podrecznik_strzelca_wyborowego.pdf
Sztuka_celnego_strzelania.pdf
Link do książek na PW.
Ostatnio zmieniony 2014-08-03, 21:29 przez triodak, łącznie zmieniany 1 raz.
AA TX200 MK3 + Leapers
Awatar użytkownika
Copereq
Posty: 161
Rejestracja: 2014-05-10, 09:26
Lokalizacja: Luboń
Kontakt:

Post autor: Copereq »

Dzięki.
HW97KT BL +Vortex DB
Awatar użytkownika
pawelw
Posty: 1780
Rejestracja: 2013-03-06, 10:47
Lokalizacja: Poznań

Post autor: pawelw »

Jeszcze jeden poradnik-kompendium niby po angielsku ale tekst łatwy a mocno pożyteczny. Ciekawa jest zwłaszcza pozycja klęcząca z 'odwrotnym' kolanem. Co raz więcej strzelców zaczyna ją stosować.
Głupota rządzonych daje władzę rządzącym !
Awatar użytkownika
sindbad
Posty: 167
Rejestracja: 2014-05-30, 19:45
Lokalizacja: Głogów

Post autor: sindbad »

Mam w galerii takie skany. Może się przyda ;-)
http://www.imagebam.com/image/de5f42334443324][IMG]
hu2bert
Posty: 5
Rejestracja: 2023-09-12, 10:04

Re:

Post autor: hu2bert »

triodak pisze: 2014-07-31, 18:18 Dostałem od Pawła na @ jeden plik ZIP o wadze 83MB. W środku:
aerodynamika_lotu_śrutu.pdf
artykul_jak_strzelac_z_wiatrowki.pdf
Budowa_lunety_celowniczej.pdf
dynamik i aerotynamika śrutu.pdf
Podrecznik_strzelca_wyborowego.pdf
Sztuka_celnego_strzelania.pdf
Link do książek na PW.
Wiem, że to stare dzieje ale masz może jeszcze tego ZIPa i mógłbyś się podzielić? :)
Awatar użytkownika
pawelw
Posty: 1780
Rejestracja: 2013-03-06, 10:47
Lokalizacja: Poznań

Re: Trening dla początkujących i zaawansowanych strzelców.

Post autor: pawelw »

Mam te wszystkie opracowania, podaj namiary na maila
Głupota rządzonych daje władzę rządzącym !
ODPOWIEDZ